Logo Gmina Kraśniczyn

Archiwum newsów, strona 33

Obchody rocznicy pacyfikacji miejscowości Bończa i Wólka Boniecka

16.05.2019

    W dniu 12 maja 2019r. władze Gminy Kraśniczyn z Przewodniczącą Rady Gminy - Marią Szpak i Wójtem Gminy - Moniką Grzesiuk na czele oraz Strzelcy z JS 2011 im. Cichociemnych w Krasnymstawie i Jednostka Strzelecka 2020 im. 15 Pułku Piechoty „Wilków" w Hrubieszowie uczestniczyli w obchodach rocznicowych pacyfikacji miejscowości Bończy i Wólki Bonieckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. odprawiona w Kościele pw Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bończy. Następnie Jednostki Strzeleckie, Władze Gminy i Mieszkańcy udali się na miejsce upamiętnienia tego wydarzenia w Wólce Bonieckiej, gdzie złożono wieńce. Na koniec wszyscy uczestnicy odwiedzili jedynych już świadków tych wydarzeń - Państwa Chodackich.
    Wólka Boniecka powstała na przełomie XIX i XX wieku. Pierwsze pisane wzmianki pochodzą z 1921 roku. W tym czasie było tu 9 domów i 45 mieszkańców. Większość z nich była katolikami i Polakami. Okupant hitlerowski dążąc do zahamowania rozwijającej się działalności ruchu oporu zaczął stosować we wsi egzekucje odwetowe stosując odpowiedzialność zbiorową na podstawie wydanej instrukcji z 31 października 1939r. „Wytyczne do zwalczania band”. Takimi zbiorowymi zbrodniami były pacyfikacje trzech wsi na terenie gminy: Bończy i Wólki Bonieckiej 8.V.1943 r. i Olszanki 5.VI.1944 r. W godzinach między 8:00 a 9:00 rano drogą wiodącą w rejonie lasów bonieckich koło wsi Wólka Boniecka przejeżdżało furmankami 11 Żandarmów oraz renegat Wierzbowski z posterunku policji granatowej z Kraśniczyna wraz z komendantem Romanem Kocurem, gdzie natknęli się na grupę partyzantów radzieckich. Po walce trwającej około godziny, w której zginął jeden Żandarm, Niemcy wycofali się około 500m w kierunku wsi Bończa, gdzie okopali się na tzw. Wygonie, wysyłając po posiłki policjanta Wierzbowskiego. Między godziną 14:00 a 15:00 przyjechało około 100 Żandarmów, prawdopodobnie z Krasnegostawu i Zamościa. Żandarmi otoczyli Wólkę Boniecką i część Bończy spędzając mieszkańców na plac. Mężczyzn podzielono na dwie grupy, jedną oprawcy poprowadzili na skraj wsi Wólka Boniecka przy lesie i do leżących twarzą do ziemi strzelali w tył głowy, drugą grupę zabili w ogrodzie Olgi Bojko, strzelając seriami karabinów maszynowych. Opis pozycji leżących na ziemi ciał świadczy, że zabójstwa tej grupy dokonano w pozycji stojącej. Kobiety i dzieci prowadzono pod eskortą Żandarmów w kierunku cmentarza w Bończy, „zwolnione” zostały przez oficera niemieckiego. W egzekucji zginęło 33 Polaków i Ukraińców. Pacyfikacji dokonano za akcje partyzanckie przeprowadzone wcześniej, w tym w kwietniu 1942 r. W czasie pacyfikacji spalonych zostało 15 gospodarstw wraz z dobytkiem, ocalał jedynie dom mieszkalny Józefa Hyczko. Ciała pomordowanych zostały pochowane na cmentarzu w Bończy, część w grobie zbiorowym, część w oddzielnych mogiłach. Pacyfikację Wólki Bonieckiej upamiętniono wystawiając w 1985 r. pomnik z inskrypcją 18 osób pomordowanych.

 

więcej

Warsztaty kulinarne dla Kół Gospodyń Wiejskich

16.05.2019

    W dniu 11 maja 2019r. w Remizie OSP w Brzezinach Panie z KGW z terenu Gminy Kraśniczyn uczestniczyły w warsztatach kulinarnych. 
Podczas warsztatów zdobywały umiejętności związane z przygotowywaniem tradycyjnych potraw z naszego regionu. W spotkaniu uczestniczyli: Przewodnicząca Rady Gminy - Maria Szpak, Wójt Gminy - Monika Grzesiuk, Przewodnicząca Gminna KGW – Zofia Ciesielska- Steć, Prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Chełmie - Jan Rudnicki oraz Prezes SUR w Kraśniczynie - Krzysztof Dawidiuk.
    Podczas części praktycznej uczestniczki pod okiem Pani Ewy Lisieckiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. K. A. Jaworskiego w Chełmie zaprezentowały takie potrawy jak: bogracz, czeburiaki, rolady z piersi indyka z suszonymi pomidorami oraz serową z piersią kurczaka i pieczarkami, ślimaczki z ciasta francuskiego z szynką lub boczkiem i serem, rybę z sosem słodko-kwaśnym, a na deser rolady czekoladowe z bitą śmietaną i mascarpone. 
    Na koniec zdobytymi umiejętnościami oraz pasją do gotowania Panie z KGW pochwaliły się przed władzami Gminy Kraśniczyn. W zorganizowaniu kursu pomogli Wójt Gminy Monika Grzesiuk oraz Prezes WZKiOR Jan Rudnicki.

więcej

Dzień strażaka 2019

07.05.2019

    Jak co roku w dniu 4 maja delegacja Strażaków z Gminy Kraśniczyn uczestniczyła wspólnie z Wójt Gminy Moniką Grzesiuk oraz samorządowcami miasta i powiatu krasnostawskiego w Powiatowym Święcie Strażaka. 

    Święty Florian - patron strażaków i hutników to wyraziciel najczystszych cnót i najlepszy orędownik braci strażackiej. Jego życie przypadło na okres prześladowania chrześcijan. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. Śmierć męczeńską poniósł w nurtach rzeki Anizy właśnie 4 maja 304 r.

    Uczestnicy zgromadzeni w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie modlili się za pomyślność dla druhów strażaków, dziękując im za ich trudną służbę drugiemu człowiekowi.

więcej

Gminne uroczystości Konstytucji 3 Maja w Kraśniczynie

07.05.2019

    Dnia 3 maja 2019 roku uroczyste obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 11:30 w Kościele pw Św. Piotra i Pawła w Kraśniczynie. Następnie po obejrzeniu cudownej części artystycznej w wykonaniu Młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kraśniczynie uczestnicy złożyli wieniec na Cmentarzu Wojennym w Starej Wsi.
    W uroczystościach wzięli udział: Przewodnicząca Rady Gminy Maria Szpak, Wójt Gminy Kraśniczyn Monika Grzesiuk, Radna Rady Powiatu Anna Mróz, Reprezentacje Organizacji Kombatanckich z terenu Gminy, Strzelcy z JS 2011 Krasnystaw im. Cichociemnych ZS STRZELEC O.S-W., Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kraśniczynie Celina Czerniej wraz z Młodzieżą oraz Mieszkańcy Gminy Kraśniczyn. 

więcej

Tradycyjna Majówka z Karpiem

07.05.2019

     W dniu 5 maja 2019 przy Dworku Starościńskim w Krasnymstawie odbywała się "Tradycyjna Majówka z Karpiem". Imprezę rozpoczął uroczysty polonez. Kolejnym punktem programu był konkurs na najlepszą potrawę z karpia. Wzięło Udział w nim 13 kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu krasnostawskiego oraz spółdzielnia socjalna „Własne Kąty”. W tym roku najsmaczniejszą potrawą okazał się karp w galarecie przygotowany przez panie z KGW „Wszyscy Razem” z Równianek. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Teresę Hałas – Poseł na Sejm RP, Krasnostawski Dom Kultury, Urząd Miasta Krasnystaw oraz LGD "Krasnystaw PLUS".

     Gminę Kraśniczyn podczas tegorocznej imprezy reprezentowały Panie z KGW Bończa Kolonia i Czajki.

więcej

Wójt gminy zaprasza

Monika Grzesiuk

Przyjęcia interesantów:

w godzinach pracy Urzędu Gminy

Od poniedziałku do piątku

od 7:00 do 15:00

 

Urząd Gminy Kraśniczyn

ul. Kościuszki 21
22-310 Kraśniczyn
tel.: 82 5775511
fax: 82 5775572
e-mail:
sekretariat@
krasniczyn.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.